Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matematika

13. 3. 2020

12. 3. - 20. 3.

V prvním týdnu procvičujte starší učivo:

M6-12-20

23. 3. - 27. 3.

M6-23-27

30. 3. - 3. 4.

Opakování: Vypočítej příklad, který je určen pro tebe. Řešení naskenuj nebo vyfoť a pošli do pátku 3. 4. na email CERNA.SAMOSTUDIUM@CENTRUM.CZ

M6-30-3

6. 4. - 8. 4.

Šesťáci, doufám, že se máte dobře a jste všichni zdraví. Učte se doma bez stresu a podle vašich schopností. Pokud si nevíte s něčím rady, kontaktujte mě na email. Chci po Vás poslat vždy jen některá vypracovaná cvičení, ale samozřejmě pokud chcete zkontrolovat i jiná, pošlete mi je také. Téměř ke všem příkladům máte vzadu v učebnici i výsledky. Doporučuji, abyste si kontrolovali příklady s výsledky, vždy až po vyřešení příkladu. Tím, že výsledek opíšete, si nic neprocvičíte ani nenaučíte. Ať se Vám všem daří a snad se brzy dočkáme učení ve třídě.

Učivo: Těžnice a těžiště trojúhelníku

Vzpomeňte si z fyziky, co je to těžiště a jak se hledá.

Postup při konstrukci těžnic:

  • najdeme středy jednotlivých stran, které označíme Sa (střed strany a, tedy úsečky BC), Sb, Sc
  • narýsujeme úsečku ASa, BSb, CSc

Podívejte se na video v čase 0:00 – 6:11, jak se rýsují těžnice v trojúhelníku

https://www.youtube.com/watch?v=w5YCrPUqVyU

Narýsuj libovolný ostroúhlý trojúhelník a libovolný tupoúhlý trojúhelník. V obou trojúhelnících narýsuj těžnice a opiš si popisky z rámečku na str. 54.

str. 54/1A, 2

55/4 – nejdříve si nějaký rovnoramenný trojúhelník narýsuj, sestroj všechny jeho těžnice a pak rozhodni, zda tvrzení platí

Žáci s IVP u cv. 2 a 4 narýsují pouze těžnice, nemusí rozhodovat, zda tvrzení platí

Úkol (odešlete na můj email):

1. Narýsuj si 2 libovolný ostroúhlé trojúhelníky. V prvním trojúhelníku narýsuj a popiš všechny výšky, v druhém trojúhelníku všechny těžnice.

2. Narýsuj si 2 libovolný tupoúhlé trojúhelníky. V prvním trojúhelníku narýsuj a popiš všechny výšky, v druhém trojúhelníku všechny těžnice.